Być sobą

Opowieści z Narni. Scena. Lew Aslan na pytanie „kim ty jesteś?” odpowiada „sobą”. Pauza.
Fasola:
– mamo, nie warto być sobą
– dlaczego?
– bo jak robisz to co lubisz i mówisz szczerze, to mówią, że pozjadałaś wszystkie rozumy i obrażają się na ciebie.
Kurtyna.

#byćsobą to dzisiaj bardzo modne hasło. Głosimy dumnie, że żyjemy w zgodzie z samym sobą i życzymy sobie wzajemnie abyśmy nigdy się nie zmieniali. Jak to właściwie jest w tym byciu sobą, byciu autentycznym?

Każdy z nas ma poczucie własnej tożsamości. Całkowicie kompletną, własną, niepowtarzalną wizję – wykreowany obraz samego siebie. Bardzo mocno wierzymy, że jesteśmy cały czas tacy sami. Otóż nie. Jesteśmy, ale w ciągłym procesie zmian. Na to w jaki sposób postrzegamy i opisujemy sami siebie wpływa wiele czynników. Naszą osobowość kształtujemy pod wpływem zdobytych doświadczeń, jak i oczekiwań społecznych. Patrząc wstecz, widzę jak większość z nas skutecznie była oduczana bycia sobą. Dostosowywanie się do oczekiwań i opinii innych ludzi w konsekwencji zrodziło w dorosłym życiu trudności z rozpoznawaniem własnych potrzeb, wartości, podejmowaniem decyzji czy budowaniem relacji. To w relacjach z innymi najczęściej tracimy własne „ja”. Za cenę świętego spokoju zaprzedajemy swoje poglądy, pomysły na życie i nas samych. Płacąc za to brakiem spełnienia. 
Wyrażanie siebie to nie egoizm czy oznaka słabości. Jest jednym z najważniejszych aspektów bycia autentycznym. Głośne wyrażanie własnego zdania czy radzenie sobie z konfliktami w sposób bezpośredni daje nam siłę w kontaktach międzyludzkich. Bycie sobą to wyznacznik osobistego szczęścia. Poczucie spełnienia. To prywatny dekalog według którego realizujemy marzenia i plany. Mając pomysł na siebie, na co dzień nosimy mniej masek. 
Jedno jest pewne. Aby móc postępować w zgodzie ze sobą, należy siebie znać. A nawet więcej – trzeba siebie ciągle poznawać. Mierzmy się ze swoimi ograniczeniami, słabymi stronami aby doświadczyć. Żyjmy świadomiej, bo świadomość pochodzi z naszego wnętrza i jest przez nas tworzona. Każdy z nas ma w sobie moc, dzięki której może żyć tak jak chce.

Jak mówi Alka_positive jesteśmy wiecznymi studentami na uniwersytecie życia.

W poszukiwaniu siebie, nucąc piosenkę Perfectu, życzę Wam cudownego czwartku:)
„Chciałbym być sobą
chciałbym być sobą wreszcie
chciałbym być sobą
chciałbym być soba jeszcze…”

Iza Gontarek

Udostępnij: