Nie rezygnuj z marzeń…

…podpowiem Ci jak je sfinansować

 „Wszystkie nasze marzenia mogą się spełnić, jeśli tylko mamy odwagę je realizować” – Walt Disney

Marzenia nadają sens naszemu życiu. Każdy z nas, chodź raz złapał się na wyobrażaniu sobie, jak spełnia się jego marzenie. Niestety w ich realizacji nie jesteśmy konsekwentni. A wynika to z wielu czynników nas ograniczających, jak np. braku umiejętności wyznaczania celów, zniechęcenie długim oczekiwaniem na realizację czy ograniczeniami finansowymi. Więc zamiast projektować w głowie pięknie obrazy, zejdźmy na ziemię i zabierzmy się do pracy. Tylko od nas samych zależy, czy podejmiemy wyzwanie, czy będziemy tylko wzdychać do naszych marzeń.

Każdy z nas jest inny, więc i nasze marzenia różnią się. Różnorodność wynika z tego, że każdy z nas od życia oczekuje zupełnie czegoś innego. Dla jednych szczytem marzeń będzie nowy samochód czy dom, a dla innych podróż dookoła świata. Cechą wspólną wszystkich marzeń są źródła ich finansowania, czyli pieniądze. To właśnie ze względu na ich brak, zazwyczaj odkładamy nasze marzenia do dolnej szuflady w komodzie. Ale zamiast czekać na cud warto je urzeczywistnić.

„Aby osiągnąć wspaniałe rzeczy musimy marzyć tak dobrze, jak działać” – Anatole France

Pierwszym krokiem zbliżającym nas do zmaterializowania naszych pragnień jest CEL. Wyznacz go sobie i krok po kroku dąż do jego realizacji. Oczywiście, nie będzie łatwo. Oczywiście, będzie to od ciebie wymagać poświęcenia. Ale uczucie ogarniającej cię radości i satysfakcji po jego zrealizowaniu, zrekompensuje czas wyrzeczeń.

Drugi krok, to wybór narzędzia, który pozwoli osiągnąć cel. W tym miejscu z pomocą mogą przyjść nam banki. Instytucje dające nam szanse na lepsze samopoczucie i na zmiany w naszym życiu wtedy kiedy mamy na to ochotę. Ale nie można również zapomnieć o tym, że korzystanie z pomocy banku może też okazać się kosztowne. Więc proponuje rozwagę. I w pierwszej kolejności pochylić się nad produktami oszczędnościowymi niż kredytowymi.

Oszczędzanie kojarzy nam się z „zaciskaniem pasa”, a biorąc pod uwagę historię dziejów nie mamy ochoty więcej razy „zaciskać” się. Dlatego tak chętnie korzystamy z oferty kredytów gotówkowych. Bo dlaczego mamy sobie odmawiać wymarzonych wakacji? Liczy się tu teraz, a kredyt kiedyś się spłaci. Jeżeli już idziemy drogą na skróty, to chociaż pochylmy się nad ofertami dostępnymi na rynku i je przeanalizujmy. Zweryfikujmy również nasz budżet domowy pod kątem wpływów i wydatków, co pozwoli nam oszacować na jakiej wysokości ratę możemy pozwolić sobie w miesiącu.  I w żadnym wypadku nie korzystajmy z „chwilówek”, gdyż urlop w Egipcie może nas kosztować tyle co rejs po Karaibach. Natomiast w oszczędzaniu najtrudniejszy jest pierwszy krok. Często nie wiemy co zrobić i jak zrobić, aby oszczędzanie przyniosło nam pożądany rezultat. Po pierwsze, aby zacząć oszczędzać musisz nauczyć się systematyczności. Konsekwencja i regularność w oszczędzaniu to klucz do sukcesu. Oszczędzanie nawet małych kwot, np. 5 zł dziennie wrzucane do skarbonki, może przynieść efekty. Co więcej, lepiej jest oszczędzać małe kwoty, niż nie robiąc nic i tłumacząc się, że nas nie stać. Pamiętaj, że oszczędzanie ma sprawiać ci przyjemność. Dlatego nie możesz na siłę odkładać dużych kwot, jeżeli nie możesz sobie na to pozwolić. Aby tego dokonać koniecznie musisz zmienić swoje nawyki. Podobno „starych drzew się nie przesadza”, ale zawsze jest dobry czas wprowadzenie zmian. Naukę oszczędzania możesz zacząć w każdym czasie. Jeśli będziesz to robić regularnie, po jakimś czasie zobaczysz pierwsze efekty zbliżające cię do realizacji marzeń. Aby tego dokonać, wystarczy wprowadzić kilka nawyków, np. zacznij planować swoje wydatki, do sklepu chodź tylko z listą zakupów czy przeanalizuj swoje rachunki.

Marzenia nie spełniają się od tak. Ich spełnienie wymaga ciężkiej pracy i wytrwałości.

Marzeniem Małego Księcia było znalezienie wyjątkowej istoty, która mogłaby się stać jego przyjacielem i sprawić, by jego życie nabrało sensu.

A jakie są twoje MARZENIA?

dr Iza Gontarek

Udostępnij: